فایلکو

جستجو

دربین هزاران فایل آماده دانلود فایل مورد نظر خود را جستجو کنید

تحقیق درباره اکستازی از شادی تا مرگ

اختصاصی از فایلکو تحقیق درباره اکستازی از شادی تا مرگ دانلود با لینک مستقیم و پر سرعت .

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 12

 

اکستازی از شادی تا مرگ

 

امروزه اعتیاد مشکل بزرگ جوامع است و خساراتی که این معضل یا بلا ی

خانمانسوز به جای می گذارد بسیار زیانبار است ،زیرا نیروی جوان جامعه را

از چرخه تولید خارج می کند. اعتیاد وابستگی جسمی یا روانی به چیزی است.

اعتیاد می تواند به مواد شیمیایی یا مواردی مانند انترنت است.

اعتیاد به ترکیبات شیمیایی رایجترین نوع موجود است و موادی که به طور معمول به کار می روند شامل داروهای مسکن و خواب آور محرک های مغزی ،مواد استنشاقی،الکل ،مواد افیونی و یا حشیش هستند. دارو های مسکن و خواب آور شامل گروه دارو هایبنزودیازپین هستند . این ترکیبات باعث اختلال عملکرد شغلیو اجتماعی خواب الودگی واختلال درک است.از علائم آن پوست سرد و نمناک است وعوارض آن ناراحتی های کبدی و گوارشی و در نهایت در اثر مصرف زیاد مرگ را به دنبال دارد.

گروه دیگری از مواد اعتیاد اور که ممکن است کمتر جلب توجه کند ،مواد استنشاقی است مانند چسب موکت ،تینر بنزین ،گاز فندک اتر و مایع خشک شویی است .پس از مصرف این مواد فرد دچار نشئگی سردرد ،تهوع،پرخاشگری فاختلال تکلم و افزایش تعداد ضربان های قلب است .این گونه مواد باعث از بین رفتن سلولهای مغزی،کاهش بهر ه ی هوشی و اسیب های جدی به کبد و کلیه و عضلات وریه می شود. اما از آنجایی که این مواد مستقیم اثر بر مغز دارد احتمال کم خونی و سکته بسیار زیاد است .

ترکیبات دیگر مواد الکلی مانند انواع مشروبات الکلی هستند که سبب به هم خوردن تعادل و کندی پاسخ می شود و از علائم آن استشمام بوی الکل ،سیگار کشیدن زیاد و استفراق است.در چنین افرادی خطر ابتلا به آسیب سر و گردن و اسیب کبد بسار بالاست.

 

مشهورترین گروه مواد اعتیاد آور افیونی مانند تریاک ،شیره ی کدئن،مرفین وهروئین هستند .این مواد حالت نشئگی گرما وگیجی ایجاد می کنند . مشخص ترین علامت مصرف،تنگی مردمک چشم این افراد است ،همچنین حساسیت ،کاهش وزن، کاهش میل جنسی و تیره شدن پوست است و احتمال ابتلا به هپاتیت ،کزاز و ایدز در این گونه افراد بسار است و مرگ بیشتر در این گروه اتفاق می افتد.

گروه دیگر مواد اعتیاد آورکانابیس است که شامل حشیش ،ماری جوانافگراس و بنگ و... است.در این گونه افراد تمرکز از بین رفته واشتها افزایش می یابد .از علائم مصرف آن قرمز شدن چشم است .این مواد به سلول های مغزی آسیب شدید وارد می کند و با درصد بالایی سبب سرطان ریه می شود .

و اما گروه جدیدی از مواد اعتیاد اور که محرک های مغزی هستند.این مواد از امفتامین دیتالین ومشتقات آن ها هستند .از مشتقات این مواد می توان به MDMA (3 AND 4) اشاره کرد.XTC که امروزه به نام های اکستاسی ،اکستازی ،اکسویا قرص شادی بخش شناخته شده است.

این ماده در سال 1914 در آلمان توسط شرکت مرک به عنوان کاهنده اشتها تولید شد اما به عوارض آن از رده خارج گردید. بعد از مدتی در دهه ی 70 در روان درمانی برای کمک به بیان احساسات بیماران به کار برده شد . با اثبات اثرات این ماده روی مغز حیوانات آزمایشگاهه مصرف آن ممنوع شد . درسال های اخیر مصرف این ماده در میهمانی های شبانه موسوم به اکس پارتی افزایش یافته است. عامل اصلی رواج این ماده در ایران عدم آگاهی افراداز عوارض ناشی از این قرص هاست به طوری که با یک بار مصرف اسیبهای مغزی شدیدی ایجاد می کند.

اکستاسی به صورت قرص های خوراکی و تزریقی وجود دارد که علامتهای مرسدس بنز ، میتسوبیشی ، دلار و آگاهی صلیبروی آن حک شده .این ماده به راحتی قابل سنتز است به طوری که با مصرف این دارو سلول های تولید کننده سروتونین تخریب شده و ماده ای در مغز آزاد می شود که باعث افزایش خلق ،تنظیم خواب ،فعالیت جنسی و حساسیت به درد است . این دارو به سلول های تولید کننده دوپامین نیز آسیب می رساند . اثرات این قرص 20تا 90 دقیقه پس از مصرف ظاهر می شود و 2 تا 3 ساعت در یک حد حفظ شده وبعد افت می کند .این اثرات شامل افزایش خوب بودن ،افزایش انرژی ،احساس تمایل برای ارتباط با دیگران ،افزایش هوشیاری و درک موسیقی ،افزایش حس بویایی و چشایی،احساس روشنایی و تمایل برای در اغوش گرفتن و بوسیدن دیگران است.

اکستازی چیست ؟

پایه شیمیایی اکستازی شبیه مسکالین و speed است . به اعتقاد بسیاری از متخصصان مانند LSD جزو اصلی گروه مواد مخدر توهم زا و سر خوشی آور به شمار می رود . در ساخت اکستازی موادی همچون استون ،نیترواتان ، کلورفورم و یا حتی فورمامید به عنوان مواد پایه به کار می روند . موادی که همگی در صنعت شیمیایی و داروسازی کاربرد داشته و می توان به طور کاملا قانونی آن ها را تهیه و بعضی از این مواد را بدون هیچ منعی استفاده کرد . عموما ساخت این مواد در آزمایشگاه های زیر زمینی صورت می گیرد . اما در مورد اکستازی قضیه فرق می کند . این ماده نه تنها در لابراتوارهای کوچک زیر زمینی تولید می شود ،بلکه در کارخانجات بزرگ هم هست . در سال 1989 فقط در مرز آ لمان و هلند 3/1 میلیون عدد قرص اکستازی مصرف شده است . اکستازی از طریق دهان و به صورت قرص همراه با آب مصرف می شود . در سطح خارجی این قرص ها اغلب اشکال و حروفی دارند که به همراه رنگ و ترکیبات رنگی ،شدت و مدت زمان تأ ثیر و نوع ماده مؤثر آن را برای مصرف کننده مشخص می کند هر چند درستی این کدها قابل اطمینان نیست .

درباره ی عوارض سوء مصرف اکستازی هنوز اطلاعات قابل اطمینانی به دست نیامده و به دلیل اختلاف نظر های فراوانی که در مورد عوارض منفی مصرف اکستازی بر سلامت انسان وجود دارد ، دستیابی به اطلا عات جامع علمی و آزمایشگاهی درباره عوارض و آسیب های ناشی از مصرف این مواد مشکل شده است . به این علت عوارض ناشی از سوء مصرف تنها بر پایه تجربه های مصرف کنندگان و گزارش های مددکارانی که به طور دایم با این افراد سرو کار دارند ارزیابی می شود.

علایم مصرف اکستازی

البته علایم آنی مصرف اکستازی با فاکتور های مختلفی مانند میزان دفعات مصرف ،میزان خلوص ماده مؤثر ،وضعیت روحی وجسمانی ،انگیزه و موقعیت مکانی مصرف کننده ارتباط مستقیم دارد.

در واقع اکستازی همانند بسیاری از مواد مخدر دیگر فقط احساس اولیه مصرف کننده را تشدید می کند. این مواد تغییر ایجاد نمی کنند ،مثلا احساس سر خوردگی ،اندوه ،تبدیل به شادی و سر خوشی نمی شود. شاید به همین دلیل اطلاق مواد روان گردان به انواع محصولات اکستازی چندان درست به نظر نیاید .

همچنین برای بسیاری از افراد اکستازی محرک هیجان آور و در عین حال آرام بخش است و علاوه بر آن تأثیرات توهمی، تحریک فانتزی را نیز به دنبال دارد .اما مصرف کنندگان بیش از آ که عوارض روانی مواد را احساس کنند ابتدا عوارض جسمانی مصرف مواد را تجربه می کنند .

در افرادی که برای اولین بار اکستازی مصرف می کنند ، حدود 30 دقیقه پس از مصرف معمولا افزایش ضربان قلب ،تعریق شدید ،انقباض عضلانی ،عدم احساس درد بروز می کند .اما افرادی که به دفعات این مواد را مصرف می کنند احساس سوزن سوزن شدن بدن ، بی قراری،نا آرامی و اضطراب را توصیف می کنند.

برای تشخیص عوارض ناشی از مصرف انواع مختلف مواد ،همواره باید علامت ها و عوارض مصرف با مشاهدات به دست آمده آزمایشگاه های دارو سازی و آزمایش های کلینیکی و نتایج بررسی و آزمایش قرص ها مقایسه شوند، تا در حد ممکن بتوان دریافت چه ماده مؤثری مصرف شده است .


دانلود با لینک مستقیم


تحقیق درباره اکستازی از شادی تا مرگ
نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)